Elektrická budoucnost značky ŠKODA je tady

Automobilka ŠKODA přináší na trh novou řadu s názvem iV, jedná se o elektromobily, do kterých chce investovat 2 miliardy v průběhu pěti let. 

Elektromobily ŠKODA na trhu

První představila ŠKODA plug-in hybrid SUPERB iV s plně elektrickým dojezdem 62 km a ŠKODA CITIGO e iV s dojezdem 265 km. CITIGO se může zdát na první pohled jako obyčejné autíčko do města, na druhou stranu ho testoval britský magazín Top Gear a v článku napsal: “Protože není třeba se zaobírat převodovkou a spojkovým pedálem a točivý moment 212 Nm je okamžitě k dispozici, je teď mnohem snazší než kdy předtím využívat mezery v provozu”.

Škodovka už připravuje také modely VISION E a VISION iV. Vizuálně pozoruhodný, motorově fascinující. Elektromobily nové generace totiž mají dostat ne jeden, ale hned dva  elektromotory s výkonem 225 kW. Předpokládá se, že na jedno nabití dojede až 500 km. To je na elektromobil více než slušný výkon! V roce 2025 by mělo být na trhu až pět plně elektrických vozidel značky ŠKODA. 

Budoucnost elektromobility

Jak jsme již zmínili, automobilka ŠKODA připravuje až pět plně elektrických vozů a dalších více než deset modelů bude elektrifikovaných. 

Jako první čistě elektrické SUV plánuje ŠKODA přivést na trh model ENYAQ s pětistupňovou převodovkou a pohonem zadních kol. Bude na výběr ze široké škály výkonnosti, a to od 109 kW až do 195 kW. Sportovní provedení vRS nabídne až 225 kW. Tímto vozem, který je postaven na bázi modulární elektrifikované platformy koncernu VW, zakládá novou řadu jmen začínající písmenem “E”. To zdůrazňuje elektromobilitu a konečné “Q” kategorii SUV. 

Slovo “Enya” v překladu znamená “zdroj života”, což se skvěle hodí na začátek nového období.

ŠKODA předpokládá, že 25% část prodejů budou v roce 2025 tvořit čistě elektrické modely a plug-in-hybridy. Dále se plánuje do roku 2021 velká investice do propojeného ekosystému pro moderní a ekologická řešení mobility ve výši dvou miliard eur.

V nedaleké budoucnosti se navíc očekávají různá zvýhodnění, jako je tomu například v Norsku. Tam je nákup elektromobilu osvobozen o daň z příjmu, majitelé vozů využívají tunely a trajekty zdarma, neplatí mýtné a dokonce ani poplatek za registraci vozidla.

V České republice je zatím pro majitele elektromobilů výhodou osvobození od placení silničních daní a v Praze navíc mohou parkovat v modrých zónách. Firmy navíc mohou dostat dotaci až 75 % na nákup elektromobilů. 

Sledujte náš web, aby vám neunikla žádná novinka ze světa ŠKODA e-mobility a další zvýhodnění pro elektrovozidla.

“Můžete se těšit na více zábavy, méně emisí, více možností, méně omezení”. 

Elektromobilita má své plusy a není jich málo. ŠKODA se je rozhodla zdůraznit tímto sloganem, který poukazuje na to, co zajímá většinu řidičů nejvíce.

  1. Více zábavy – Vysoký točivý moment zajistí, že vůz vyletí jako střela. Prvotřídní dynamika vozu a jeho nádech budoucnosti zaručuje radost z každé jízdy.
  2. Méně emisí – Strategie udržitelnosti “GreenFuture” se od roku 2018 snaží o snížení zatížení životního prostředí o 35 %.
  3. Více možností – Již nyní je možné auto dobíjet doma, jelikož elektromobily ŠKODA využívají způsob dobíjení AC a i přes střídavý proud, který si auto samo převede na stejnosměrný. Auto se nabije na 80 % za pouhé 4 hodiny a 8 minut. Využít můžete také rychlonabíječku, běžně dostupnou na čerpacích stanicích, která vám nabije vašeho mazlíka na 80 % během pouhé hodiny. Řadu vozů iV lze ovládat on-line přes aplikaci v telefonu. Díky ní můžete hlídat stav nabití baterie, nebo umožní například zapnout klimatizaci.
  4. Méně omezení – Méně omezení nás čeká v postupném zákazu vjíždění vozidel do částí měst s autem poháněným ropou a čistě spalovací motor nás ušetří zdlouhavému čekání na emisní protokol.